Dantų šepetelio istorija

Dantų šepetėlį tikriausiai naudojate kasdien bent porą kartų, bet ar kada susimąstėte kaip atsirado šis paprastas, nors itin svarbus įrankis?

Odontologijos klinikaSeniai seniai dantų šepetėlį žmonėms atstodavo rodomasis pirštas. Archeologiniai tyrinėjimai parodė, kad senovės egiptiečiai dar 5000 metų prieš mūsų erą gamino kažkokius miltelius dantims – pirmąją dantų pastą. Yra pagrindo manyti, kad šiais milteliais, sudarytais iš sudegintų jaučio kanopų pelenų, miros, kiaušinių lukštų ir pemzos akmens, dantys būdavo ištrinami tiesiog pirštais.

Pirmasis daiktas, skirtas dantų valymui, buvo „kramtomoji lazdelė“, pradėta naudoti senovės Babilone maždaug 3000-3500m. prieš mūsų erą. Tai buvo paprasčiausia šakelė nuluptu galu. Na, o pirmąjį šepetėlį su šereliais ko gero išrado kinai. 1223 metais datuojamuose raštuose užfiksuota, kad kinų vienuoliai dantų valymui naudojo šepetėlius iš arklio uodegos šerių. Bėgant metams šepetėlių gamybai išbandyti daugelio gyvūnų šeriai. Štai viduramžiais Rytuose populiariausi buvo šerno šeriai, kai tuo tarpu vakariečiai buvo pamėgę arklio (kadangi šie buvo švelnesni) šerius ar net gamindavo šepetėlius iš žąsies plunksnų.

Na, o pirmojo masinės produkcijos dantų šepetėlio pradininku galėtume įvardinti anglą Williamą Addisą, kuriam besėdint kalėjime kilo mintis, kad dantų valymas suodžiais įtrintu skudurėliu, yra neefektyvus. Ką jis padarė – pasidarė iš kaulo rankeną, kurioje išgręžė skylučių, per jas iškišo šerių, kuriuos sutvirtino klijais. Šepetėlis buvo ne tik efektyvus, bet ir lengvai padaromas, tad išėjęs iš kalėjimo 1690-aisiais W. Addisas iš to sukūrė itin sėkmingą verslą. Beje, ši kompanija, žinoma „Wisdom Toothbrushes“ vardu, gyvuoja ir šiandien. Na, o po 1937-ųjų dantų šepetėliai patobulėjo, kai „Du Pont Laboratories“ išrado nailoną, kas leido nebenaudoti gyvūnų šerių. Kalbant apie higieną, tai didelis pasiekimas. Nors dabar dantų šepetėlių yra įvairiausių formų, jie iš esmės nedaug skiriasi nuo tų, kokie imti gaminti po 1930 m.

Jei visgi prireiks kvalifikuotos odontologo pagalbos, ypač Klaipėdoje visada pagelbės odontologijos klinika VAIDENTA. Čia dirba ilgametę patirtį sukaupę specialistai, į kuriuos drąsiai galima kreiptis, jei Klaipėdoje reikalingi dantų implantai, dantų protezai, breketai, karūnėlės ar tiesiog danties ištraukimas, ėduonies gydymas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *