7 klausimai ir atsakymai apie saulės jėgaines

Spaudoje mirga pranešimų apie saulės elektrinių bumą Lietuvoje. Aplinkos projektų valdymo agentūrai (APVA) dalijant paramas, saulės jėgainės – vis dažniau pasirenkama investicija. Galbūt rasite atsakymus ir į jums rūpimą klausimą apie šias jėgaines.

1. Kas gali turėti saulės elektrinę?

Elektrinę gali turėti kiekvienas Lietuvos gyventojas, nuosavybės teise valdantis nekilnojamo turto objektą – butą, namą, sodybą. Norint naudoti elektrinės pagamintą elektrą bute, reikėtų įsigyti dalį jėgainės saulės elektrinių parke.

2. Kiek kainuoja saulės jėgainės?

Saulės jėgainės vertinamos pagal savo galią, įrangos kokybę. 1 kW galios įsirengti kainuoja apie 1000 eurų.

3. Kiek kainuoja elektrinė su APVA parama?

APVA parama saulės elektrinėms yra 323 euro už 1 kW galios. Taigi, su parama 1 kW jėgainės kainuotų apie 600-700 eurų. 2021 metais kovo mėnesį prasidės naujas kvietimas teikti paraiškoms dėl paramos.

4. Kokio dydžio jėgainės reikėtų?

Tai priklauso, kiek elektros sunaudojama per metus. 1 kW galios per metus pagamina 1000 kWh elektros energijos. Pavyzdžiui, jeigu sunaudojate 5000 kWh elektros, reikės 5 kW galios saulės jėgainės.

5. Ar turėdamas saulės jėgainę būsiu nepriklausomas nuo elektros tinklų?

Saulės jėgainės daugeliu atvejų yra jungiamos prie elektros tinklų. Jūs būsite priklausomas nuo tinklų įkainio už sukauptos elektros pasaugojimą ir susigrąžinimą.

6. Kam reikalinga elektrinė, jei vis tiek būsiu priklausomas nuo elektros tinklų įkainių?

Elektrinė daugiau elektros gamina šiltuoju metų laiku ir dieną, todėl per vasarą sukauptas perviršis saugomas tinkluose, vėliau žiemą susigrąžinamas, tai mokama paslauga. Tačiau mokestis už saulės elektrinės sugeneruotą ir saugomą elektrą yra apie 3 kartus mažesnė nei įprastas mokestis. Taigi, turėdami jėgainę, mokėsite 3 kartus mažiau už elektrą.

7. Ar įrengta saulės jėgainė gali sugesti?

Saulės jėgainių 80 %, 90 % efektyvumo garantija įprastai suteikiama 25 metams. Įtampos keitikliams suteikiama 5-12 metų garantija, darbams – apie 10 metų garantija. Skaičiuojama, kad jėgainė gamins elektrą ne trumpiau nei 25 metus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *